Area 40 Sp. z o.o.

Chłodzenie z Aliento

Pompy ciepła, coraz częściej stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania, bardzo często mają w standardzie funkcję pracy rewersyjnej. Opcja ta umożliwia ogrzewanie pomieszczeń w okresie zimowym i chłodzenie latem. W tradycyjnych instalacjach grzejnikowych bez wspomagania wentylatorami możliwe jest wyłącznie ogrzewanie pomieszczeń. Dopiero emitery wspomagane pracą wentylatorów umożliwiają pełne wykorzystanie potencjału i funkcjonalności pompy ciepła z rewersem.

Zastosowanie urządzenia Aliento umożliwia chłodzenie pomieszczeń w okresie letnim.
Gęstość zimnego powietrza jest większa od gęstości powietrza ciepłego co uniemożliwia właściwe rozprowadzenie chłodu po pomieszczeniu. Konwekcja naturalna umożliwia unoszenie wyłącznie ogrzanego powietrza. Wentylatory zestawu Aliento, umieszczone pomiędzy płytami grzejnika, wymuszają ruch powietrza ku górze. Grzejniki zasilane czynnikiem o temperaturze niższej niż temperatura otoczenia oddają chłód przepływającemu powietrzu, co pozwala zbliżyć się do temperatury komfortu w upalne dni.

Popularne przy instalacjach zasilanych pompami ciepła ogrzewania podłogowe nie zapewniają właściwego komfortu Użytkownikom gdyż w takich przypadkach chłód utrzymuje się przy samej podłodze co jest niezgodne z profilem komfortu (nogi w cieple – głowa w chłodzie).