Area 40 Sp. z o.o.

FAQ

FAQ-Aliento

Czy wentylatory są głośne?
Jeden wentylator generuje hałas na poziomie 17,3 dB przy jego
maksymalnych obrotach czyli przy napięciu 12V.
W urządzeniu Aliento prędkość wentylatora sterowana jest napięciem i w
tym przypadku dla najwyższego, trzeciego biegu używamy napięcia 9V.
Jako, że wszystkie wentylatory które używamy pochodzą z tego samego
źródła i były produkowane specjalnie dla nas mamy gwarancję, że
częstotliwości drgań które generują również są identyczne. Dźwięk
pochodzący z kilku źródeł o tej samej częstotliwości nie sumuje się
tylko nieznaczne zwiększa.
Urządzenie było testowane w sypialniach i o ile bieg trzeci może być dla
niektórych osób uciążliwy to dwie pierwsze prędkości praktycznie są
niesłyszalne lub w bardzo ograniczonym zakresie.
Niestety dźwięk jest bardzo subiektywnym parametrem i duże znaczenie ma w tym przypadku, oprócz indywidualnych preferencji, także pomieszczenie w którym urządzenie pracuje. Geometria, materiały tłumiące jak dywany, zasłony w oknach.

Moja córka jest alergikiem (alergia na kurz) – czy zastosowanie Aliento może wpłynąć na jej zdrowie?
Drobiny kurzu unoszą się w powietrzu również kiedy ogrzewanie zapewniane jest przez tradycyjne grzejniki konwekcyjne. Użycie Aliento zwiększa cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, ale samo w sobie kurzu nie wytwarza. Jedynie usunięcie alergenu z pomieszczenia jest skuteczną ochroną dziecka przed uczuleniami. Samo urządzenie Aliento można wyposażyć w filtr piankowy (w zestawie) Przy jego użyciu nieznacznie zwiększy się natężenie dźwięku generowane przez moduły wentylatorowe, ale jednocześnie zostanie ograniczone unoszenie cząstek kurzu.

Mam w mieszkaniu na grzejnikach zamontowane podzielniki kosztów. Czy zastosowanie państwa urządzenia powiększy moje rachunki?
Aliento nie było testowane pod kątem współpracy z grzejnikami wyposażonymi w podzielniki kosztów. Biorąc jednak pod uwagę zasadę działania wyparkowych (obecnie coraz rzadziej spotykane) czy elektronicznych podzielników kosztów nie ma przesłanek do tego, żeby wzrosły rachunki za ogrzewania. Grzejnikowe podzielniki kosztów mierzą temperaturę płyty grzejnika i na tej podstawie określają zużycie ciepła. Aliento, poprzez intensyfikacje przejmowania ciepła, obniża temperaturę elementów konwekcyjnych i płyt grzewczych co powinno prowadzić do redukcji odczytów.

Czy stare grzejniki żeliwne można wyposażyć w Aliento?
Aliento jest dedykowane do stosowania z dwu- i trzypłytowymi grzejnikami płytowymi. Konstrukcja grzejników żeliwnych członowych uniemożliwia montaż urządzenia. Ten rodzaj grzejników posiada także szczątkowe elementy konwekcyjne co w praktyce dawałoby symboliczne przyrosty mocy.

Jakie jest zużycie prądu przez urządzenie Aliento?
W konwerterze konwekcji Aliento zostały zastosowane wentylatory małej mocy zasilane prądem stałym o napięciu od 6V do 9V. Mikroprocesorowy układ sterujący optymalizuje zużycie energii pod kątem minimalnego zużycia. W efekcie zastosowanie zestawu zbudowanego z 10 modułów wentylatorowych przy założeniu, że urządzenie będzie wykorzystywane po 8 godzin dziennie przez cały sezon grzewczy tj. 220-240 dni w roku, obciąży budżet na kwotę kilku złotych. Szczegółowe wyliczenia będą zależeć od stawki dostawcy prądu.

Czy do podłączenia jest potrzebny prąd?
Tak, Aliento jest zasilane energią elektryczną. Do podłączenia wystarczy obecność gniazdka elektrycznego w pobliżu grzejnika. Zasilacz znajdujący się na wyposażeniu jest wyposażony w przewód o długości 1,6 m. Jeśli jest taka konieczność można bez przeszkód użyć przedłużacza.

Czy Aliento sterowane jest manualnie?
Urządzenie aliento sterowanie jest manualnie, jednak dostępna jest też wersja z czujnikiem temperatury – Aliento Sensor. Moduły wentylatorowe zaczynają pracę dopiero wówczas gdy czujnik zarejestruje temperaturę 28 stopni C lub wyższą. Poniżej tej wartości pozostają w trybie czuwania.

Czy Aliento jest widoczne?
Samo urządzenie składa się z regulatora, modułów wentylatorowych i zasilacza. Zasilacz wraz z przewodem jest zlokalizowany przy podłodze. Nie jest zbyt widoczny a przewód zasilający można dodatkowo przymocować do ściany opcjonalną listwą montażową. Moduły wentylatorów są całkowicie ukryte pomiędzy płytami grzejnika. Widoczny jest regulator przymocowany do osłony bocznej grzejnika. Jego obudowa w kolorze białym integruje się ze standardową kolorystyką grzejników płytowych a panel sterujący charakteryzuje się przyjazną obsługą i subtelnym podświetleniem.

Czym się różni zestaw Aliento od Aliento Sensor?
Wersja z czujnikiem (Aliento Sensor) inicjuje pracę wentylatorów tylko kiedy temperatura grzejnika jest równa lub wyższa niż 28 stopni Celsjusza. Model podstawowy, bez czujnika, załącza wentylatory bez względu na to czy grzejnik pracuje, czy jest wyłączony i nie ogrzewa pomieszczenia. W instalacjach służących wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń Aliento Sensor (wersja z czujnikiem) eliminuje okresy kiedy nie ma potrzeby intensyfikacji wymiany ciepła wentylatorami. Nie ma konieczności ręcznego wyłączania wentylatorów z poziomu sterownika.